Czy opłaca się kupować kotły 5 klasy?

Od 1 lipca 2018 r.zaczął obowiązywać zakaz sprzedaży (wprowadzania do obrotu) kotłów o klasie emisji niższej niż 5. Data ta jest wymogiem wynikającym z Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, które weszło w życie w dniu 1 października 2017 r.

Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania dla wprowadzanych do obrotu i do użytkowania kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne, zwanych dalej „kotłami”.

Poniżej link do pełnej treść Rozporządzenia:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW

Zgodnie z nim sprzedawane kotły muszą mieć świadectwo potwierdzające uzyskanie najwyższej 5 klasy emisji, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Badanie musi być przy tym przeprowadzone w jednym z akredytowanych laboratoriów. Przepis ten określa, więc restrykcje, którym muszą podporządkować się zarówno producenci kotłów CO, jak również kupujący kocioł na pellet, ekogroszek, czy węgiel. Zalecenia te również nakazują, iż do 2026 roku wszystkie kotły niższej kategorii muszą zostać wymienione na kocioł piątej klasy, a od już 1 lipca bieżącego roku mieszkańcy nie mogą instalować nowych kotłów niezgodnych z Certyfikatem Ecodesign.

 

Certyfikat-Ecodesign-Kawah

Jakie są zalety kotła 5 klasy?

Według obowiązującej normy klasa piąta to urządzenia najwyższej jakości. Kotły piątej klasy są to kotły bardzo ekologiczne, a w wersjach automatycznych nawet bezobsługowe. Najczęściej są to kotły na pellet lub kotły na ekogroszek z podajnikiem automatycznym. Kotły CO tej klasy emitują znacznie mniej zanieczyszczeń, oraz odznaczają się wyższą sprawnością cieplną i łatwością w obsłudze. Wg badań, przeprowadzonych przez specjalistyczne laboratoria kocioł klasy 5 emituje niemalże trzykrotnie mniej szkodliwych pyłów niż kotły najsłabszej obecnie klasy 3. Przewaga i ich wartość jest więc ogromna. Ponadto kotły używane do tej pory nazywane "kopciuchami" zaliczane są nawet do najniższej stosowanej w ciepłownictwie klasy 1. Większość z nich to wręcz nawet kotły pozaklasowe.

 

Kawah-Kociol-5-klasy

Ekologia, czy ekonomia?

Jednakże wiadomo, że wśród Polaków kwestie ekologii nie zawsze przemawiają, jako główne kryterium wyboru czegokolwiek, lecz już pieniądze z pewnością będą miały ogromne znaczenie. Jeżeli, więc będziemy analizowali cenę zakupu kotłów stosowanych dotychczas i tych oferowanych obecnie, niestety nowy kocioł klasy piątej będzie sporo droższy. Taki kocioł na ekogroszek dla domu jednorodzinnego kosztuje na dzień dzisiejszy kilka tysięcy złotych więcej. Klasa trzecia bywała nawet o połowę tańsza. Ponadto w kotle 5 klasy, jeśli chodzi o materiał opałowy będziemy mogli spalić tylko ekogroszek lub pellet (biomasę), co znów podwyższa koszty eksploatacji. Ze względu na wymagania jakościowe ujęte w normach nie posiada on bowiem rusztu dodatkowego, na który moglibyśmy wrzucić wszystko co można spalić. To są zasadnicze różnice wpływające na ekonomię użytkowania kotłów klasy 3 i klasy 5. Zapytacie, więc: jak tu znaleźć oszczędności? Odpowiadamy, że można i to dość spore. Mianowicie kotły klasy 5 mają dodatkową ogromną, nie widoczną na pierwszy rzut oka zaletę – posiadają wysoką sprawność. Szacowana jest ona nawet na 90%, gdzie dla porównania kotły klasy 3 miewały ją  na poziomie około 75%, a kotły najniższej z klas tylko do 60 %. Jak więc widać tylko z tej pobieżnej analizy kotły 5 klasy mają ogromną przewagę ekonomiczną nad urządzeniami starego typu. I to nawet mimo wyższych kosztów zakupu. Użytkując kotły 5 klasy oszczędzamy sukcesywnie pieniądze uzyskując mniejsze zużycie stosowanego paliwa i lepsze efekty cieplne dla naszego domu. Nawet jeśli nowe paliwo będzie nieco droższe (licząc cenę za tonę), to i tak w ciągu sezonu możemy sporo zaoszczędzić, a inwestycja zwróci się w niedługim czasie.

Wygoda w życiu codziennym

Kolejną z zalet nowoczesnych kotłów CO klasy 5 to nieoceniony komfort ich użytkowania. Kocioł starego typu wymagał codziennych wycieczek do kotłowni i regularnego dorzucania paliwa. Co innego kocioł klasy piątej. Jedyne co nas ogranicza to rozmiar zasobnika na paliwo stałe. Im większy tym rzadziej odwiedzamy nasz kocioł. Ponadto, prawidłowo dobrany kocioł na ekogroszek rozpalamy na początku sezonu, a wygaszamy całkowicie na wiosnę. Kocioł na pellet natomiast w razie potrzeby bardzo często potrafi rozpalić się i wygasić samoczynnie. Wdając się w szczegóły dodajmy, że regulacją temperatury wody kotłowej zajmuje się za nas wysokiej jakości sterownik, który zrobi to z dużo większą precyzją, niż my. Optymalizuje on proces spalania i zapewnia niskie wartości emisji do środowiska. Korzyść jest ogromna.

 

Infolinia-Kawah-Kotly-CO

 

Wato kupić już teraz?

Warto i to szybko. Każdy kto planuje rozbudowę lub modernizację swojej kotłowni powinien pilnie rozważyć i  zdecydować się na wymianę kotłów grzewczych starego typu na te piątej klasy, bowiem nawet sporo droższe urządzenia w porównaniu do paliwożernych kotłów starej daty będą generowały spore oszczędności dla twojego budżetu domowego już w tym sezonie grzewczym. Ponadto warto wspomnieć, że w ostatnim okresie znaczącym bodźcem przekonującym klientów do zakupu kotłów CO 5 klasy na pellet (biomasę) lub kotłów na ekogroszek jest możliwość skorzystania z programów samorządowych wspomagających zakup tych nowoczesnych urządzeń. Są to oferty zakupu określanie, jako kotły na dotację lub kotły na dofinansowanie.

Więcej szczegółów dotyczących zakupu kotła 5 klasy na dotację opisujemy w poniższym artykule:

KOTŁY 5 KLASY - KOTŁY NA DOTCJĘ

Zapraszamy do kontaktu w sprawie zakupu nowoczesnych kotłów CO z dofinansowaniem.