Kawah Producent Kotłów C.O.

KOTŁY GRZEWCZE C.O.

Image not available
Image not available

PELLET, EKOGROSZEK, 5 KLASA

Firma Kawah to renomowany producent kotłów C.O. najwyższej jakości. Wyspecjalizowaliśmy się w produkcji kotłów automatycznych z podajnikiem na ekogroszek oraz biomasę (pellet). Aby spełnić Państwa oczekiwania i wymagania z pełną starannością i dokładnością wykonujemy nasze kotły.

Produkowany przez Nas model kotła KAWAH KDC BIO PELL jest zdobywcą nagrody za najlepszy produkt na "TARGACH DOM i OGRÓD", które odbyły się w Kielcach w 2016 roku, natomiast kocioł KAWAH BIO PELL CLOVER został wyróżniony tą samą nagrodą w roku 2017.

PELLET - EKOGROSZEK 5 KLASA

Kawah Producent Kotłów C.O.

Kotły 5 klasa o mocy od 15 do 30 kW

Kotły 5 klasa od 15 do 30 kW

Kocioł na ekogroszek czy kocioł na pellet? Który wybrać?

Lepszy będzie kocioł na ekogroszek czy na pellet? To pytanie zadają sobie właściciele nowoczesnych budynków mieszkalnych. Zarówno pellet, jak i ekogroszek spalane są w kotłach podajnikowych. Używanie obu tych paliw podnosi efektywność spalania różnych źródeł energii. Jakie są najważniejsze różnice między tymi systemami i czym się one charakteryzują?

Ekogroszek a pellet – charakterystyka materiałów

Ekogroszek to węgiel, który występuje w formie niewielkich kawałków o granulacji od 8 mm do 25 mm. Spełnia wszystkie narzucone przez Unię Europejską restrykcje w zakresie wytwarzania pyłów i zanieczyszczeń. Zwykle stosuje się go w kotłach z podajnikiem ślimakowym, choć oczywiście nie jest to regułą.

Z kolei pellet jest materiałem opałowym, wytwarzanym z różnego rodzaju odpadów drzewnych (trociny, zrębki, wióry), czyli z biomasy. Naturalne resztki drzewne są sprasowywane pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu – już po obróbce – przybierają kształt niewielkich walców o średnicy od 6 mm do 25 mm.  Kotły na pellet z reguły mają podajnik automatyczny, co znacząco usprawnia pracę.

Piec na pellet czy na ekogroszek? Porównanie

Pellet ma niższą wilgotność niż ekogroszek. W worku ekogroszku o pojemności 25 kg aż 5 kg stanowi woda, która i tak wyparowuje podczas procesu palenia. Jeśli chodzi o wytwarzanie popiołu do atmosfery, to również tutaj lepiej wypada pellet. Ekogroszek i tak jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem w porównaniu na przykład ze zwykłym węglem, natomiast wartość produkowania szkodliwych materiałów wynosi 4-15 %. W przypadku pelletu jest to 1-0,24 %.

Nowoczesne kotły na pellet i urządzenia na ekogroszek charakteryzują się łatwą obsługą. Niemniej pellet jest znacznie czystszy w użytkowaniu w porównaniu z ekogroszkiem, a popiół powstający jako skutek uboczny procesu spalania, można wykorzystywać jako nawóz.

Które rozwiązanie jest bardziej ekologiczne?

W tej kategorii prym wiedzie pellet. Kotły wykorzystujące to paliwo wypuszczają do atmosfery taką ilość dwutlenku węgla, jaką pochłania drzewo w okresie wzrostu. Niestety emisja tego szkodliwego związku jest już znacznie wyższa podczas spalania ekogroszku.

Nawet mając tę wiedzę, można jednak z całą pewnością uznać, że zarówno ekogroszek, jak i pellet, stanowią przyjazną dla środowiska alternatywę w zakresie ogrzewania budynków mieszkalnych.

Facebook

INFOLINIA KAWAH tel. +48 512 374 149 | Czynna w godzinach 8:00-16:00